1. Головна
  2. Медіацентр
  3. Блог юриста
  4. Розблокування податкових накладних: чи для всіх відбуватиметься однаково?
Розмір шрифту:
-
+
Роздрукувати статтю
Відправити:
Поділиться:
Finance Business Service

Розблокування податкових накладних: чи для всіх відбуватиметься однаково?

Підписатися

Напередодні Нового року наші законодавці традиційно приймають та публікують численні зміни до податкового законодавства.
Не став винятком і перехід із 2017 у 2018 рік. Так, 7 грудня 2017 року було прийнято, а 30 грудня 2017 року офіційно опубліковано (газета «Голос України» № 248 (6753) від 30.12.2017 р.) Закон України № 2245-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».
Зазначеним Законом передбачено численні зміни у податковому законодавстві.
Найбільш очікуваною зміною для бізнесу, мабуть, стало те, що зупинення реєстрації податкових накладних з 1 січня 2018 року не відбуватиметься. Принаймні, до 1 березня 2018 року.
Подібне стало можливим у зв’язку з виключенням із Податкового кодексу України пункту 74.2. статті 74, який передбачав здійснення постійного автоматизованого моніторингу податкових накладних та розрахунків коригування у відношенні відповідності критеріям ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Крім того, зазнав змін і п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України, відповідно до якого (нова редакція), «реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України».
Тобто, якщо раніше підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (надалі – ПН/РК) була відповідність їх сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, які затверджувалися Міністерством фінансів України, то відтепер порядок і підстави мають визначатися Кабінетом Міністрів України.
Досить дивно, але пунктом 7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України № 2245-VII законодавець зобов’язав Кабінет Міністрів України до 1 березня 2018 року визначити лише порядок зупинення реєстрації ПН/РК. Щодо визначення Кабінетом Міністрів України підстав для зупинення реєстрації ПН/РК у «Прикінцевих та перехідних положеннях» мова не йде.
А тому не зрозуміло, буде Кабінет Міністрів України визначати підстави для зупинення реєстрації ПН/РК чи ні. Адже законодавець фактично не зобов’язав його це робити. Така неузгодженість норм одного закону вкотре свідчить про вкрай низький рівень нормотворчої техніки законодавця, нехтування якою створює все більше і більше правових колізій та невизначеностей.
Приємною новиною стало те, що ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено, реєструються не пізніше 2 січня 2018 року (ХХ Розділ «Перехідних положень» ПКУ було доповнено пунктом 571). Тобто, у перший робочий день 2018 року ПН/РК мають бути зареєстровані. Враховуючи відсутність будь-яких посилань на необхідність повторного подання ПН/РК до Єдиного реєстру податкових накладних, їх реєстрація має відбутися автоматично.
Але і тут не все так просто, як би того хотілося.
По-перше, автоматичній реєстрації не підлягають ПН/РК:

  • щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подано пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу;
  • щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

По-друге, ПН/РК, реєстрацію яких зупинено з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом України № 2245-VII, та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення та копії документів, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України № 2245-VII.
В даному випадку, якщо протягом п'яти робочих днів із дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації ПН/РК, їх реєстрація здійснюється у робочий день, наступний за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку.
Таким чином, якщо платник податків після 1 грудня 2017 року подав пояснення та копії документів (тобто сумлінно виконав положення чинного законодавства), то він опиняється у не зовсім вигідному становищі. Адже його ПН/РК реєструватимуться лише після розгляду документів і прийняття відповідного рішення. А якщо рішення буде прийнято не на його користь, то такому платнику податків взагалі доведеться на довгий час втягнутися в адміністративну та/або судову тяганину.
Чим обумовлюється таке особливе ставлення законодавця до ПН/РК, реєстрацію яких зупинено у період із 01.12.2017 року до набрання чинності Законом України № 2245-VII, залишається невідомим. Незрозумілим є і те, чому даний період ще й ставиться у залежність від сумлінного виконаного платником податків приписів чинного законодавства. Тобто виконання вимог чинного законодавства, всупереч усім законам логіки, тягне за собою ймовірне настання негативних наслідків, тоді як бездіяльність (неподання пояснень та документів) знімає тягар доказування правомірності своїх податкових показників та нівелює ці ризики.
Ще однією цікавою нормою вказаного Закону є зупинення дії абзацу третього пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України. Це означає, що відтепер ПН/РК, зареєстровані після набрання чинності Законом України № 2245-VII для покупця вже не є єдиною достатньою підставою для нарахування сум податку, й відтепер така ПН/РК потребує іншого додаткового підтвердження.
Це, звичайно, стимулюватиме податківців проводити перевірки щодо формування ПДВ, до яких вони на певний час втратили зацікавленість. Однак зупинення цієї норми мало що змінює, адже формування податкових показників завжди має здійснюватися на підставі первинних, належним чином оформлених документів.
Таким чином, Закон України № 2245-VII (у тій редакції, в якій він є), яким тимчасово припиняється «блокування» податкових накладних, у певних своїх частинах є досить неоднозначним, і якими будуть наслідки його прийняття, ми побачимо лише через деякий час.
Так чи інакше, фахівці Finance Business Service, як завжди, стежать за розвитком подій у цьому напрямку та готові у будь-який момент допомогти своїм клієнтам вирішити складні й неоднозначні задачі.

Ролан Бондарец
Автор
Юрист з податкових спорів
Finance Business Service