Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Тільки літери та пробіли (від 2 до 30 символів)
Введіть номер, приклад +380777777777

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ЩОДО ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО КІК

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ЩОДО ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО КІК

Темою сьогоднішнього блогу ми обрали актуальні питання щодо контрольованих іноземних компаній, оскільки минув майже рік з імплементації правил і вже можна розглянути деякі кейси з точки зору практики.

Нагадуємо, що на українського контролера покладаються зобов’язання щодо подання в Україні податкової декларації разом зі звітом про КІК, сплати податку з нерозподіленого прибутку компанії (більшість контролерів підпадають під звільнення від цього пункту) та обов’язкового повідомлення протягом двох місяців про набуття або відчуження частки в іноземній компанії.

Хто такий контролер та детальніше щодо його обов’язків читайте у наших попередніх блогах, а зараз пропонуємо разом з нами розібратися у деяких практичних питаннях.

Контролер збільшує розмір частки в активах іноземної компанії. Чи потрібно подавати нове повідомлення про КІК?

Так, потрібно. Відповідно до Податкового кодексу, частка в іноземній компанії означає корпоративні права, або права в утворенні без статусу юридичної особи (партнерства, трасти, фонди), або аналогічні права, що надають особі право управління, отримання частини прибутку або отримання частини активів іноземної компанії у разі її ліквідації.

Підпунктом 5.5 статті 39-2 ПКУ встановлено, що фізична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про кожне:

  • безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній компанії або початок здійснення фактичного контролю;
  • набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
  • відчуження частки в іноземній компанії або припинення здійснення фактичного контролю;
  • ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається в електронному кабінеті платника податків за спеціальною формою протягом 60 днів з дня такого набуття або відчуження.

Враховуючи викладене, українському контролеру, який вже здійснює фактичний контроль, однак збільшує розмір частки в активах іноземної юридичної особи, потрібно, по факту набуття таких прав щодо збільшення частки, подавати повідомлення ще раз.

Чи потрібно подавати повідомлення обом учасникам, якщо розподіл часток у компанії складає 50/50?

Радимо подати. Обов’язок подавати повідомлення покладається на контролера іноземної компанії. Відповідно щоб відповісти на це питання, необхідно визначитися, чи є контролером особа, яка володіє рівно 50% частки компанії.

У Податковому кодексі формулювання норми щодо 50% неоднозначне – володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків – її дійсно можна витлумачити таким чином, що особа, яка володіє рівно 50% частки компанії, не вважається її контролером.

Але, по-перше, сумнівно, що податкова погодиться з таким тлумаченням, оскільки це суперечить сутності правил контрольованих іноземних компаній. По-друге, радимо звернути увагу на другий та третій критерії. Як мінімум, особу можна визнати контролером за критерієм фактичного контролю. Якщо особа приймає рішення щодо діяльності компанії, ставить підпис на документах, здійснює операції за банківськими рахунками компанії, на її ім’я відкритий банківський рахунок компанії або видано довіреність більше ніж на рік – усе це свідчить про контроль над іноземною компанією.

Що буде, якщо не подати повідомлення про набуття або відчуження частки в іноземній компанії у 2022 році?

Штраф у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи (у цьому податковому році це приблизно 750 тис. гривень) буде накладено на фізичну особу-контролера.

Якщо у Вас виникнуть питання щодо правил контрольованих іноземних компаній, або труднощі із подачею повідомлення про набуття або відчуження частки в іноземній компанії, звертайтеся до спеціалістів Finance Business Service. Ми проконсультуємо Вас щодо складних питань та допоможемо подати повідомлення до податкової.

Замовити послугу

з нашими фахівцями

Тільки літери та пробіли (від 2 до 30 символів)
Використовуйте формат name@mail.com
Тільки літери, цифри і пробіли (від 2 до 30 знаків)
Залишились питання?

Замовте професійну консультацiю

Тільки літери та пробіли (від 2 до 30 символів)
Введіть номер, приклад +380777777777